Kto z wielbicieli świeżych owoców nie przepada również za smacznymi sokami? Szczególnie wiosną, a także latem, gdy jesteśmy spragnieni owocowego smaku, chętnie sięgamy zarówno po świeże zerwane owoce, jak i te importowane, a także ich nieco przetworzoną formę w postaci soków. Coraz więcej osób zastanawia się również nad kupnem wyciskarki do soków i samodzielnym przygotowywaniem orzeźwiających napojów. Jeśli zaś nie mamy możliwości, aby samemu wycisnąć pyszny sok, to zawsze możemy sięgnąć po soki dostępne w sprzedaży. Ilość smaków i ich kombinacji jest ogromna. Możemy wybierać soki z egzotycznych owoców, lub naszych rodzimych, jak sok z aronii, sok z czarnej porzeczki, sok jabłkowy i wiele innych. Warto postawić na soki z owoców, które są nie tylko pyszne, ale również korzystne dla zdrowia. Niektóre owoce, takie jak wspomniana aronia czy czarna porzeczka, zawierają dużo witamin, a także mikro i makroelementów, które są bardzo wartościowe. Niekiedy wśród sprzedawanych soków możemy znaleźć takie z oznaczeniem NFC. Co oznacza skrót NFC i jakiego rodzaju soki określane są jako „soki NFC”?

Sok NFC – co to oznacza?

Soki NFC to soki wyciskane bezpośrednio z owoców, często nieco mętne i posiadające zawiesisty miąższ. Dokładnie skrót NFC oznacza „not from concentrate”, więc soki te również nie są wytwarzane z koncentratów. To esencja z owoców w najczystszej postaci. Soki tego typu są również pozbawione dodatkowych słodzików, barwników czy wzmacniaczy. Ich smak jest bardzo zbliżony do naturalnych owoców. Według specjalistów sprzedaż soków NFC w ciągu ostatnich 4 lat zwiększyła się w Polsce o 57%! To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę jak wiele rodzajów soków dostępnych jest na naszym rynku. Na popularność soków „nie z koncentratu” z pewnością wpływ ma propagowanie zdrowego stylu życia, a także wyjątkowy smak, jakiego nie mają pozostałe dostępne produkty. Soki tego typu mają również więcej witamin i korzystnych składników, których nie tracą w procesie przetwarzania. Soki NFC posiadają antocyjany, antyoksydanty, polifenole, błonnik, witaminę C, witaminy z grupy B, potas i wiele innych, a ponadto posiadają niewiele kalorii na 100ml. Przed zakupem soku warto zwrócić uwagę na jego etykietę. Producenci są zobowiązani poinformować o wartości kalorycznej soku, a także poszczególnych dodanych składnikach. Soki NFC pozwalają nie tylko poczuć bardzo dobrej jakości smak świeżych owoców, ale także wykluczyć z diety przesłodzone, gazowane napoje, zawierające dużo konserwantów.

Różne rodzaje soków NFC

Soki NFC należące do jednej grupy dzielą się ze względu na rodzaj przechowywania oraz dystrybucji i tak mamy do wyboru 3 rodzaje soków NFC.

  • Soki NFC Bag in Box – tego typu soki sprzedawane są lokalnie lub w sieciówkach. Soki te są rozlewane w aseptyce lub „na gorąco”. W Polsce jest około 120 zakładów, które produkują sok tego rodzaju.
  • Soki NFC w szklanych butelkach, PET oraz kartonach – to najpopularniejszy rodzaj soków NFC. Możemy znaleźć je niemal w każdym sklepie z rozszerzoną ofertą na soki. Wyróżnia się wśród nich soki rozlewane aseptycznie, a następnie pasteryzowane w opakowaniu oraz soki niepasteryzowane, które przeznaczone są do spożycia tego samego dnia.
  • Soki NFC w hurcie – tego typu soki produkowane są na skalę masową przez zakłady wytwarzające również soki z koncentratów. Soki NFC w hurcie przetrzymywane są zazwyczaj w wielkich cysternach i w ten sposób transportowane. W trakcie przechowywania poddawane są działaniu azotu i niskiej temperatury.